Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Koncert Rodzinnej Kapeli Wasilewskich i Apolonii Nowak w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi

15.09.2020

20 września Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na niecodzienny koncert – w muzyczną podróż na ludowo od Kurpi poprzez kulturowy tygiel Mazur, aż po karpackie klimaty. Będzie to kolejne wydarzenia w ramach realizowanego przez Instytutu projektu kulturanaludowo#wspieram.

O godzinie 17.00 na scenie przed Instytutem wystąpi legendarna pieśniarka z Kurpi Pani Apolonia Nowak, która od wielu lat znana jest ze swojego czystego i mocnego głosu. W repertuarze usłyszymy tradycyjne pieśni w gwarze kurpiowskiej, piosenki weselne oraz kolędy. Apolonia Nowak zadebiutowała w roku 1960 w zespole Kurpianka, w którym jako solistka i tancerka wraz z zespołem występowała na licznych koncertach i festiwalach w Europie (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Szwajcarii i Szwecji). Od 1992 roku współpracuje z zespołem Ars Nova. Plonem tej współpracy są albumy: „Zaświeć niesiądzu – pieśni kurpiowskie Apoloni Nowak”, „Anatomia kobyły” – pieśni ludowe o koniach oraz nagrania dla TVP. W 2002 Apolonia Nowak wraz z zespołem Swoją Drogą Trio wydała płytę „Pola”. Śpiewała również dla Jana Pawła II.

Do dziś śpiewa w zespole Kurpianka, działającym przy ośrodku kultury w Kadzidle. Znana jest również jako wycinarka tradycyjnych kurpiowskich motywów.

O godzinie 18.00 czeka słuchaczy zmiana klimatu. Na scenie pojawi się energetyczna Rodzinna Kapela Wasilewskich, która swoje wspólne, rodzinne działania artystyczne i performerskie rozpoczęła w pierwszych latach nowego milenium, szukając inspiracji na Mazurach i w podróżach po świecie. Poruszają się po obrzeżach tradycji muzycznych na styku kultur. Muzykanckie drogi prowadzą ich poprzez żywiołowe granie źródłowych melodii ludowych po własne impresyjne interpretacje i kompozycje. Są współzałożycielami kilku formacji folk, z którymi koncertują do dziś w kraju i zagranicą. Najważniejsze to: Transkapela, Kwartet Wiejski. W składzie rodzinnym nagrali płytę poświęconą muzyce karpackich Rusinów mieszkających na Warmii. Z Transkapelą wydali 4 albumy płytowe - w tym nagrodzony przez Polskie Radio laurem Folkowego Fonogramu Roku. Prowadzą Teatr Chochół na Mazurach. Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni z Rodzinną Kapelą Wasilewskich to witalne i pełne ekspresji surowe i naturalne dźwięki skrzypiec, klarnetu, cymbałów, fletów pasterskich, basów i bębna. Skład Zespołu: Ewa Wasilewska – skrzypce, śpiew; Iga Wasilewska – skrzypce, śpiew;Kaja Wasilewska – klarnet, śpiew; Robert Wasilewski – cymbały, flety pasterskie; Franciszek Pospieszalski- kontrabas; Merse Varga- baraban. Koncert będzie muzyczną podróżą z mazurskiej wsi w Karpaty - poprzez Bieszczady Bojków i Łemków, płaje Huculszczyzny, Mołdowę, Rumunię, hen po Siedmiogród.

Koncert Rodzinnej Kapeli Wasilewskich i Apolonii Nowak organizowany jest w ramach realizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi projektukulturanaludowo#wspieram, którego celem jest wsparcie twórców ludowych, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009