Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Agroturystyka - dobre jedzenie i piękne zakątki Polski.

10.04.2013

Zakończyły się targi AGROTRAVEL 2013.  V Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki to największe wydarzenie wystawiennicze, promujące turystykę wiejską. To platforma wymiany idei, spotkań, prezentacji regionów i ciekawych miejsc, inicjatyw dotyczących turystyki. Tegoroczne targi odwiedzia rekordowa liczba gości zagranicznych z krajowych sieci obszarów wiejskich z całej Europy oraz z placówek dyplomatycznych.

Targi odbywały się w Kielcach od 5 do 7 kwietnia 2013 roku. Krajem partnerskim targów był Region Centralnej Finlandii, regionem partnerskim jest Województwo Lubelskie.  Targi odwiedzili min.: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz ok. 20 tysięcy gości. Wśród gości na targach byli także przedstawiciele krajowych sieci obszarów wiejskich z Unii Europejskiej, którzy uczestniczyli w projekcie AGROTRIP – którego celem była prezentacja polskich produktów agroturystycznych.

W ramach targów odbywały występy zespołów, degustacje i pokazy kulinarne, konkursy. Nagrodę ministra rolnictwa w konkursie „Najciekawszy pakiet turystyczny” zdobyło Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego za pakiet „Ekologicznie, aktywnie i kreatywnie w Krainie Rumianku”, a na „Najciekawsze stoisko”- województwo wielkopolskie.

Ważnym elementem targów była międzynarodowa konferencja pt.: Infrastruktura okołoturystyczna jako element wzbogacający ofertę obszarów wiejskich". W trakcie konferencji omawiano: możliwości wsparcia działań podejmowanych na rzecz rozwoju turystyki wiejskiej w tym agroturystyki, potencjał turystyki wiejskiej i jego wykorzystanie w rozwoju obszarów wiejskich, dobre praktyki, które inspirują do działań na rzecz tworzenia programów rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Tadeusz Nalewajk  podkreślał w swoim wystąpieniu, jak bardzo ważna dla rozwoju turystyki jest infrastruktura, bowiem dziś „łóżko i telewizor” już nie wystarczają. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, z kolei zwracał uwagę na potencjał LGD i ich olbrzymią rolę w budowaniu kultury współpracy. Dr Czesław Siekierski podkreślał w swoim wystąpieniu jak ważne jest wsparcie samorządów. Kolejni prelegenci mówili o infrastrukturze około turystycznej i jej wpływie na rozwój agroturystyki, o oczekiwaniach usługowców względem nowej perspektywy, o oczekiwaniach i potrzebach turystów. Prof. dr hab. Jerzy Bański w swoim wystąpieniu podkreślał potrzebę zdefiniowania „infrastruktury okołoturystycznej” i określenia jakie instytucje, obiekty i urządzenia ją tworzą. Zaznaczył także, że infrastruktura okołoturystyczna  może odegrać największą rolę na obszarach wiejskich dobrze skomunikowanych z dużymi aglomeracjami. Ponadto infrastruktura okołoturystyczna nie spowoduje istotnego rozszerzenia sezonu turystycznego, bowiem  przeznaczona jest głównie dla turysty uczestniczącego w wyjeździe krótkookresowym. Tylko jej wybrane elementy mogą stymulować do wydłużenia sezonu.

Ponadto w trakcie konferencji, o urlopie w gospodarstwie w Bawarii i czynnikach decydujących o sukcesie agroturystyki opowiedziała Pani Gisela Hammerschmid, przedstawicielka Ministerstwa Wyżywienia, Rolnictwa i Leśnictwa Bawarii.  Natomiast o  przemyśle kreatywnym i turystyce kulturowej na przykładzie parkur, mówiła Raija Partanen, przedstawicielka Rady Regionu Centralnej Finlandii. Ciekawą ideę, która wspierać może rozwój agroturystyki czyli Geocaching  zaprezentował - Dariusz Pudełko z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej: Gospodarstwa Gościnne. Geocaching to zabawa w poszukiwanie za pomocą GPS ukrytych, przez innych graczy, skarbów. Więcej informacji na stronie http://Geocaching lub www.geocaching.com.

Wszystkie prezentacje i materiały konferencyjne dostępne są na stronie konferencji.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009