Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nauka Doradztwu Rolniczemu - spotkanie w Pawłowicach

25.06.2019

W dniach 5-7 czerwca 2019 r. w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki – PIB w Pawłowicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu”. Spotkanie, którego tematem przewodnim było zarządzanie stadem bydła mlecznego zorganizowane zostało przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem Zootechniki-PIB w Balicach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Tym razem doradcy rolniczy zaproszeni zostali do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Pawłowicach koło Leszna, w którym znajduje się nowoczesna obora dla bydła mlecznego wyposażona w systemy i urządzenia umożliwiające pełne zarządzanie stadem. Doradcy zapoznali się z funkcjonowaniem Zakładu, zwiedzili budynki inwentarskie oraz pomieszczenia do udoju i miejsca składowania pasz.

W trakcie pobytu w Zakładzie odbyły się wykłady z zakresu żywienia bydła mlecznego, zdrowotności zwierząt, opłacalności produkcji oraz prawidłowego sterowania rozrodem stada. W następnym dniu doradcy wizytowali nowoczesną farmę bydła mlecznego w Zakładzie Rolnym Niechłód należącym do Skarbu Państwa. Gospodarstwo to utrzymuje prawie 400 krów uzyskując średnią roczną produkcję ponad 12 tysięcy litrów mleka od krowy, udój jest w pełni zautomatyzowany i wykonywany przez kilka robotów udojowych.

W ostatnim dniu spotkania, doradcy odwiedzili gospodarstwo rolne w Drzewcach. Na fermie znajduje się nowoczesna obora dla 240 krów o wydajnościach ok. 14 tysięcy litrów mleka rocznie. Gospodarstwo posiada 32. stanowiskową karuzelę udojową, samojezdny wóz paszowy oraz automatyczne zgarniacze obornika.

Spotkanie, na którym doradcy mieli okazję wysłuchać wykładów ekspertów oraz poznać funkcjonowanie nowoczesnych technologii w utrzymaniu bydła mlecznego oraz systemy zarządzania stadem w gospodarstwach rolnych, należy zaliczyć do bardzo udanych.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009