Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Produkty lokalne i tradycyjne szansą rozwoju regionów - dobre praktyki na Podkarpaciu

16.10.2017

W dniach 3-5 października  2017 odbyła się ostatnia z cyklu wizyta studyjna pn. Produkty lokalne i tradycyjne szansą rozwoju regionów-dobre praktyki, która była okazją do zapoznania się z funkcjonującymi podmiotami, gdzie prowadzona jest produkcja oraz sprzedaż produktów tradycyjnych w województwie podkarpackim. Wizyta studyjna była organizowana przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej przy udziale partnerów projektu Cechu Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszenia Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie. 

Głównym  celem operacji  był wzrost znaczenia certyfikacji żywności jako narzędzia poprawy konkurencyjności na obszarach wiejskich a pośrednio oprócz wizytacji podmiotów zajmujących się produkcją i sprzedażą produktów tradycyjnych  był udział w warsztatach kulinarnych oraz wizytacja
w podmiotach uczestniczących w certyfikacji produktów tradycyjnych.

Pierwszym punktem wizyty studyjnej było spotkanie oraz warsztaty kulinarne w Siedlisku Janczar-certyfikowanym obiekcie na Podkarpackim Szlaku Kulinarnym, Szlaku Podkarpackiego Jadła i Wina oraz wyróżnionym II miejscem na mapie woj. podkarpackiego wśród zagród edukacyjnych. W trakcie pobytu odbyły się warsztaty kulinarne z wypiekiem rzeszowskiego  kołacza weselnego wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych podawanego specjalnie dla uczestników projektu z Podkarpackim Miodem  Spadziowym , który posiada Certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia.  Warsztaty były uzupełnione historią kulinarną regionu oraz przyśpiewkami weselnymi z Podkarpacia. Dodatkowym atutem było spotkanie z przedstawicielami siedliska, którzy przybliżyli uczestnikom historię i ofertę obiektu w tym organizowanego co roku Festiwalu Szarlotki, którą to była możliwość degustowania na miejscu. Uczestnicy wizyty mieli też okazję poznać wszystkie obiekty, które są przeznaczone dla odwiedzających gości. 

 Kolejne spotkanie odbyło się w  Boguchwale w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, który pełni rolę centralnego ośrodka wsparcia dla rolników w regionie. W siedzibie PODR-u odbyło się seminarium z przedstawicielami Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.  Związek organizuje działania edukacyjne oraz  promocyjne dla producentów oraz dla klientów aby świadomie dokonywać wyborów i decyzji o zakupie miodu i innych produktów pszczelich. W trakcie spotkania  grupa miała okazję zapoznać się z wszystkimi najważniejszymi aspektami hodowli  pszczół oraz produkcji miodu jako produktu leczniczego  oraz dużych walorach  jakościowych  i smakowych.  Elementem seminarium były prezentacje multimedialne, filmy oraz dyskusje z uczestnikami spotkania na temat najczęstszych sytuacji z jakimi spotykają się jako producenci, doradcy rolniczy, pedagodzy oraz konsumenci.    Sztandarowym produktem tradycyjnym związku jest Podkarpacki Miód Spadziowy, który posiadając unijny certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia jest najlepszym przykładem, w związku z tym została przygotowana degustacja. Na zakończenie spotkania uczestnicy odwiedzili Izbę Pszczelarską w PODR w Boguchwale pełniącą rolę centrum edukacji pszczelarskiej.     

Następnie uczestnicy udali się do Zagrody Handzlowianka i  siedziby  Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stowarzyszenie zajmuje się produkcją i sprzedażą artykułów żywnościowych o znakomitych  walorach smakowych. Na liscie produktów tradycyjnych zarejestrowane są m.in. handzlowski chleb domowy, serownik, handziowska bułka pszenna. Na spotkaniu z przedstawicielkami stowarzyszenia zaprezentowano działalność stowarzyszenia, ofertę i produkty, które są wizytówką Handzlówki i regionu podkarpackiego. Otwarta forma spotkania pozwalała na dyskusję, wymianę  doświadczeń w zakresie certyfikacji produktów, ich wpływu na sprzedaż , promocję oraz źródła finansowania podejmowanych inicjatyw.

Kolejnym punktem wizyty studyjnej było spotkanie w Zakładzie  Smak-Gorno sp. z o.o., gdzie dzięki zastosowaniu tradycyjnych metod i receptur 10 produktów zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wyróżniła znakiem jakości Jakość  Tradycja 4 wyroby. Na spotkaniu z Zarządem firmy przedstawiono historię powstania i rozwoju firmy, produkty w tym produkty tradycyjne, metody produkcji, kanały dystrybucji oraz promocji i sprzedaży produktów. Podkreślono , iż surowiec do produkcji wyrobów tradycyjnych pochodzi z gospodarstw wiejskich Polski południowo-wschodniej, które produkują metodami tradycyjnymi. Jedynym środkiem konserwującym jest sól peklująca z dodatkiem naturalnych przypraw takich jak pieprz, kminek, majeranek, czosnek i inne. Wyjątkową smakowitość i trwałość zapewnia pieczenie w ogniu lub tradycyjne wędzenie. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia zakładu, dyskusji na temat urządzeń, cyklu produkcji oraz wpływu certyfikacji produkcji na rozpoznawalność produktów i samego producenta.  

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej Piękny Jaś we Wrzawach –organizacji skupiającej ponad 30 rolników - producentów fasoli tycznej z których 11 prowadzi uprawę zgodna z certyfikatem. Od 13 stycznia 2012 roku ”fasola wrzawska” może być znakowana jako fasola pochodząca z upraw na ściśle określonym terenie i używać certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia.  Na spotkaniu z przedstawicielami Zarządu stowarzyszenia przedstawiono drogę do uzyskania certyfikatu, dyskutowano na temat organizacji produkcji oraz wpływu certyfikacji na sprzedaż i rozpoznawalność produktu. Na zakończenie wizyty uczestnicy mieli okazję do odwiedzenia pól z certyfikowaną uprawą fasoli. 

Uczestnictwo w wizycie studyjnej wpłynęło bezpośrednio na podniesienie umiejętności praktycznych w zakresie stosowania systemu certyfikacji a efektem długofalowym może być zwiększenie ilości produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych lub objętych systemem certyfikacji produktów. Uczestnicy wyjazdu  tj. producenci produktów tradycyjnych, przedstawiciele restauracji oraz firm cateringowych, przedstawiciele zagród edukacyjnych oraz miejsc kultury, przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych, szkół rolniczych i branżowych, LGD oraz ośrodków doradztwa rolniczego mieli możliwość uczestniczenia w wymianie doświadczeń i „przeniesienia” tzw. dobrych praktyk na teren województwa i regionu, w którym prowadzą swoją aktywność gospodarczą, społeczną i zawodową.  

W wizycie studyjnej wzięło udział 30 osób z czterech województw partnerskich tj. lubelskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach operacji „Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne” realizowana  przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej wraz z partnerami projektu Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie.

Pobierz prezentacje:

  • Barbara Kobiela - Produkty regionalne i lokalne w województwie lubuskim. Potencjał i możliwości rozwoju w oparciu o przykład win regionalnych pobierz
  • Elżbieta Wójcik  - Certyfikaty żywności w Polsce oraz UE - pobierz
  • Agnieszka Jarosińska  - Kontrola i certyfikacja - pobierz
  • Bożena Reniuszek - System Certyfikacji Jakości w rolnictwie ekologicznym - pobierz
  • Wioletta Wilkos - Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne - pobierz
  • Tomasz Solis - Produkt lokalny i tradycyjny szansą na rozwój przedsiębiorczości  - pobierz
  • Dorota Sawa  - Świętokrzyska Kuźnia Smaków – pobierz
  • Weronika Osip - Podkarpackie Smaki – pobierz
  • Elżbieta Wójcik - Znaczenie certyfikacji jakości produktów dla uczestników łańcucha żywności – pobierz

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009