Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Produkty lokalne i tradycyjne szansą rozwoju regionów - dobre praktyki na Lubelszczyźnie

11.10.2017

Kolejna wizyta studyjna z cyklu „Produkty lokalne i tradycyjne szansą rozwoju regionów-dobre praktyki” była okazją do zapoznania się z funkcjonującymi podmiotami, gdzie prowadzona jest produkcja oraz sprzedaż produktów tradycyjnych w województwie lubelskim. Wizyta studyjna zorganizowana w dniach 18-20 września 2017 odbyła się przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej wraz z partnerami projektu - Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie.

Głównym celem operacji był wzrost znaczenia certyfikacji żywności jako narzędzia poprawy konkurencyjności na obszarach wiejskich a pośrednio ,oprócz wizytacji podmiotów zajmujących się produkcją i sprzedażą produktów tradycyjnych, był udział w warsztatach kulinarnych oraz wizytacja podmiotów uczestniczących w certyfikacji produktów tradycyjnych.

Pierwszym punktem wizyty studyjnej była wizyta oraz warsztaty kulinarne w Restauracji Koncertowa w Lublinie, która jest obiektem gastronomicznym posiadającym wśród menu produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych tj. golasy izbickie, cebulak żukowski, żur żukowski oraz Kaczkę po zamojsku. Podczas wizyty uczestniczy zapoznali się z historią produktów regionalnych Lubelszczyzny na spotkaniu z Zarządem Polskiej Izby Produktu Tradycyjnego i Lokalnego Oddział w Lublinie. Uczestnicy w grupach 7-8 osobowych wzięli udział w warsztatach kulinarnych i pod czujnym okiem przedstawicieli Stowarzyszenia „Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego” przygotowywali cebularza wg. tradycyjnej receptury. Było to spotkanie obfitujące w dyskusję, wymianę doświadczeń, receptur kulinarnych a dla wielu okazją do pierwszej degustacji cebularza lubelskiego.  

Kolejne spotkanie odbyło się w gospodarstwie ekoturystycznym Skarby Natury znajdującym się na terenie Ekomuzeum Lubelszczyzny, zajmującym się wytwarzaniem oleju z własnych upraw oraz sprzedażą bezpośrednią produktu lokalnego. W ramach wizyty odbyła się prezentacja gospodarstwa
i upraw ekologicznych wykorzystywanych do produkcji oleju, kaszy i mąki. Wizyta w olejarnii połączona była z pokazem tłoczenia oleju i degustacją różnych rodzajów oleju.  Produkty gospodarstwa posiadają szereg wyróżnień w tym znak Jakość Tradycja a w 2017 uzyskała najwyższe wyróżnienie tj. Perłę w Poznaniu.

 Następnie uczestnicy udali się do Starej Wsi do gospodarstwa zajmującego się wytwarzaniem przetworów z kwiatów i owoców róż. Na spotkaniu z właścicielami gospodarstwa Manufaktura Róża zapoznali się z warunkami przetwórstwa i urządzeń niezbędnych do produkcji tego rodzaju produktów oraz zasad uczestniczenia w systemie certyfikacji. Mieli możliwość zapoznania się ze sferą promocji i dystrybucji produktów lokalnych a na zakończenie spotkania degustację produktów z róży, konfitur, syropów z płatków i owoców róży oraz pigwowca.

Wśród obiektów , które warto odwiedzić na Lubelszczyźnie jest gospodarstwo Solisowe Sioło (zagroda edukacyjna) oraz firma FRUX Solis w powiecie kraśnickim oferująca w sprzedaży produkty tradycyjne i naturalne w tym produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Firma i gospodarstwo opiera swoją produkcję na owocach z własnego gospodarstwa stosującego dobrą praktykę sadowniczą w tym wytwarzanie soku i jabłecznika. W siedzibie gospodarstwa swoją siedzibę ma stowarzyszenie czynnie działające na rzecz sadowników i regionu i jedną z nielicznych w kraju pokazową cydrownie. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość na spotkaniu z właścicielami szerokiej dyskusji, wymiany poglądów oraz pozyskali dodatkowe informacje na temat prowadzenia działalności na obszarach wiejskich opartej na lokalnych zasobach.

 

 

Kolejne spotkanie odbyło się w Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic” w Boniewie, a uczestnicy wizyty odwiedzili ziołowy ogród  w którym rośnie ponad 60 gatunków ziół i kwiatów. Zaprojektowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie poza bogactwem odmian i pięknem przyciąga również różnorodnością naturalnych zapachów, charakterystycznych dla danych roślin.  Dodatkowym atutem spotkania było przygotowanie przez uczestników indywidualnych kompozycji przypraw ziołowych.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli, która posiada również produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych tj. całuski pszczelowolskie. Spotkanie w pracowni pszczelarskiej z dyrekcją oraz pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w produkcji miodu było prowadzone w sposób otwarty na pytania grupy a informacje dotyczące jakości i certyfikacji bardzo przydatne dla uczestników. 

Uczestnictwo w wizycie studyjnej wpłynęło bezpośrednio na podniesienie umiejętności praktycznych w zakresie stosowania systemu certyfikacji a efektem długofalowym może być zwiększenie ilości produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych lub objętych systemem certyfikacji produktów. Uczestnicy wyjazdu tj. producenci produktów tradycyjnych, przedstawiciele restauracji oraz firm cateringowych, przedstawiciele zagród edukacyjnych oraz miejsc kultury, przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych, szkół rolniczych i branżowych, LGD oraz ośrodków doradztwa rolniczego mieli możliwość uczestniczenia w wymianie doświadczeń
i „przeniesienia” tzw. dobrych praktyk na teren województwa i regionu, w którym prowadzą swoją aktywność gospodarczą, społeczną i zawodową.  

W wizycie studyjnej wzięło udział 30 osób z czterech województw partnerskich tj. lubelskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach operacji „Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne” realizowana przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej wraz z partnerami projektu Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie.

Pobierz prezentacje:

  • Barbara Kobiela - Produkty regionalne i lokalne w województwie lubuskim. Potencjał i możliwości rozwoju w oparciu o przykład win regionalnych pobierz
  • Elżbieta Wójcik  - Certyfikaty żywności w Polsce oraz UE - pobierz
  • Agnieszka Jarosińska  - Kontrola i certyfikacja - pobierz
  • Bożena Reniuszek - System Certyfikacji Jakości w rolnictwie ekologicznym - pobierz
  • Wioletta Wilkos - Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne - pobierz
  • Tomasz Solis - Produkt lokalny i tradycyjny szansą na rozwój przedsiębiorczości  - pobierz
  • Dorota Sawa  - Świętokrzyska Kuźnia Smaków – pobierz
  • Weronika Osip - Podkarpackie Smaki – pobierz
  • Elżbieta Wójcik - Znaczenie certyfikacji jakości produktów dla uczestników łańcucha żywności – pobierz

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009